Virallinen Karjala. Karjalan tasavallan valtiovaltaelinten virallinen palvelin.
  Šóńńźą’ āåšńč’English versionSuomalainen versio
  |Karjalasta |Kt:n symbolit   |Matkailua |  Yhteistoimintaa |  

Periodika -kustantamo ja suomalainen Lyydiläinen seura

Herman Hakala

Herman Hakala

Kuujärvi (ven. Mihailovskoje) on lyydiöisten perinteellinen asumus. Monet heitä noudattavat edelleenkin karjalaisia kansanperinteitä ja puhuvat omaa murrettaan.

Kuujärveen avattiin vuonna 2010 Lyydiläinen keskus, jota johtaa Kuujärven asutuksen itsehallinnon entinen johtaja Raisa Koponeva. Keskus tekee valistustyötä paikallisten asukkaiden ja kutsuvieraiden keskuudessa, palvelee matkailijoita, huolehti jokavuotisesta kesäisin lyydiläisnuorille järjestettävästä "Ilmori" -leiristä.

Lyydiläinen keskus

Lyydiläinen keskus

Suomalainen Lyydiläinen seura tukee keskuksen toimintaa. Seuran puheenjohtaja Herman Hakala ja seuran hallituksen jäseniä osallistui tänä vuonna kyläjuhlaan, joka omistetaan perinteellisesti Kazanin Jumaläidin ikonille.

Juhlan osanottajia

Juhlan osanottajia

Periodika -kustantamo ja suomalainen Lyydiläinen seura solmivat tämän vuoden kesäkuussa sopimuksen "Prääsän lyydiläisten sananlaskuja ja sanontoja" -kokoelman julkaisemiseksi "Sananlaskuja Aunuksen Prääsästä" -teoksen pohjalta (Helsinki, 1971).

Juhlan osanottajia

Juhlan osanottajia

Paikallisia sananlaskuja ja sanontoja (shanapolvia ja privutkoja) keräsi kyläkoulun opettaja, Prääsässa syntynyt Anna Samsonova. Kokoelman toimitti Venäjän tiedeakatemian Karjalan tiedekeskuksen Kielen, kirjallisuuden ja historian laitoksen tutkija Grigori Makarov (1918-1972).

Periodika -kustantamo osallistui kyläjuhlaa näyttelyllään. Siinä esiteltiin kustannusliikkeen karjalaksi, vepsäksi ja suomeksi julkaisemaa kirjallisuutta. Samalla pidettiin kirjamyyjäiset. Kustantamon loistavimpiin aikaansaannoksiin kuuluu T. Jashkovan kirja "Karjalan puku". Menekkiä oli myös karjalaksi hiljattain julkaistulla "Taival-2012" -kokoelmalla.

Tekninen tuki
Luotu 25 heinäkuuta 2012 . Toimitettu 25 heinäkuuta 2012 .
© KT:n valtiollinen IT-alan kehityskomitea, 1998-2018